2012-06-13 | Vyhliadkova veža Kavečany – Hradová

header-hradova

Hradová (466,1 mnm) je vrch, ktorý sa nachádza v Košiciach v mestskej časti Sever. Na tomto vrchu sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej je výborný široký výhľad do Košickej kotliny, Hornádskej doliny a na mesto Košice spolu s okolitými pohoriami (Čierna hora, Volovské vrchy a Slanské vrchy).

Trasa: Pod Vežou tzyellow Hradová tznone Náučný chodník Po stopách Košického hradu tznone Náučný chodník Zvieratká v lese tzyellow Pod Vežou

Náročnosť: Kondične nenáročná prechádzka v ľahkom teréne s celkovou dĺžkou približne 2,5km a prevýšením asi 70m. Vhodná aj ako krátky výlet s malými deťmi.

hradova

vezakavecanyParametre veže
Veža je 21,51 metrov vysoká priestorová oceľová konštrukcia doplnená drevom, ktoré je použité ako nášľapná vrstva podlahy. Štvornohý stôl má konzolové vyloženia troch vyhliadkových terás vo výške 10,88 m, 13,6 m, 16,32 m. Vyhliadkové plošiny sú chránené drevenou ihlanovou strechou s plechovou krytinou

Panoramatická fotografia z výhliadkovej veže na vrchu Hradová

kosickyhradKošický hrad
Na vrchu stál Košický hrad. Stredoveké mesto Košice vzniklo približne v polovici cesty medzi hradom a benediktínskym opátstvom, ktoré koncom 11. storočia vybudovali na území dnešnej mestskej časti Košice-Krásna nad Hornádom. Z hradu zostali len nepatrné zvyšky základov a obvodového muriva, ktoré možno vidieť na obrázkoch v galérii.

Komentáre