2012-08-04 | Sakrakopec, Malinský vrch a jelení guláš

header-sakrakopec

Prvú augustovú Malokarpatskú turistickú akciu sme absolvovali v špecialnom zložení, ktoré nám mnohí ani neuveria. Niektorí na poslednú chvíľu účasť zrušili a niektorí sa na miesto stretnutia nedostavili. Možno práve preto akcia neprekonala ale iba vyrovnala dlho neprekonaný rekord v počte účastníkov. Áno, zišlo sa nás až päť.

Trasa: Rača tzblue Rača, námestie tzblue Biely kríž tznone Sakrakopec tznone Biely kríž tzyellow Bystrické 2 tzyellow Bystircké 1 tzblue Pánova lúka tzyellow Malý Slavín tzyellow Malinský vrch tzblue U slivu tzred Pekná cesta, Spariská tzred Tri duby tzred Pod Chlmcom tzred Kamzík, lúka tzblue Briežky tzblue Figaro

Náročnosť: kondične mierne náročná viac než poldenná túra v ľahkom chodeckom teréne s celkovou dĺžkou takmer 28km a prevýšením približne 760m

Naša prechádzka začala stúpaním po modrej z Račianského námestia, najprv po asfaltovej a neskôr po lesnej ceste, ktorá asflatku kopíruje. Z rešpektu k novotvoriacim sa pravidlám klubu a účastníkom, sme si cestou na Biely kríž dopriali dve prestávky. Jednu z nich pri studničke Šenkárka, no vodu sme z nej nenaberali keďže voda sa nepila.

Na Bielom kríži sa naša cesta hneď stočila doprava po šedej značke na Sakrakopec, miesto najväčšieho leteckého nešťastia v histórii Slovenska aj Českej republiky. V roku 1966 sa tú zrútilo bulharské lietadlo Iljušin IL-18. Na palube zahynulo všetkých 82 ľudí.

Viac informácií na wikipédii alebo na sme:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Sakrakopec
http://www.sme.sk/c/5646690/cesta-sa-konci-na-sakrakopci.html

Po krátkom prípitku na mieste leteckého nešťastia sme sa opäť pobrali na Biely kríž, no tento krát s očakávaním výnikajúcej kapustnice alebo boršču. Nakoniec sme mali fazuľovú polievku s niekoľkými pivkami, čapovanou vineou a kofolou. Musíme uznať, že koľko krát sa pri Včelíne vyskytneme, vždy nám majú čo ponúknuť.

Nasledovalo doplnenie zásob minelálky, nakoľko horúci letný deň nám dal zabrať, a už sme sa poberali po červenej, neskôr po žltej  smerom na Bystrické, odtiaľ na Malý Slavín, kde sme krátko posedeli, keďže Malinský vrch i naša ďalšia zastávka, Panova lúka boli už len na skok. Tak po stretnutí s niekoľkými cyklomaniakmi a kozami nasledujúcimi staršiu kozu i pani na koni, a vyšľapaní menšieho stúpania po prestupe na modrú, sme sa ocitli na lúke s krásnym výhľadom na Kamzík. Pravdu povediac som tam niekoľko minút čakal sám, no to asi spôsobili tie kozy.

Osvieženie trvalo len chvíľočku pretože onedlho sme opäť posedeli pri Malom Slavíne, odkiaľ sme rýchlo pokračovali na Malinský vrch a po modrej dolu na Spariská na červenú a popri Mariinom prameni ďalej smerom až na Kamzík. Posedy cestou boli bohužiaľ obsadené rodinkami s deťmi ktoré ešte nedokážu ani sedieť. Takže sme odtiaľ vysielač iba odfotili a zdrhali sme radšej od toho škrekotu preč.

V občerstvení na Kamzíku sme sa napojili kofoly a piva, posedeli a pobrali sa dole smerom na Nové Mesto do Ahoj na jelení guláš a nejaký ten syr na zajedenie. Kedže cestu tam prerábajú tak sme si to trošku obišli ale za to sme sa do prasknutia napásli malín.

Komentáre