2012-09-02-05 | Nízke Tatry – Lúčky

header-ntlucky

Prvé dni začínajúceho školského roka, ktorý sa nás už našťastie netýka, sme sa rozhodli stráviť v krásnom prostredí Nízkych Tatier, v rekreačnom komplexe Chata Lúčky, v srdci Nízkych Tatier v bezprostrednej blízkosti lyžiarskeho strediska – Jasná v Demänovskej doline. Presne tak ako sme sa s chatárom dohodli pri našej poslednej vandrovačke Nízkymi Tatrami, keď nás pomaly zastihla noc pri zostupe z Ďumbiera a v Chate Lúčky sa nás ujali.

Musíme pochváliť výborné služby a ochotu. Pri našom príchode nás už čakali a všetko sme mali nachystané. Dokonca aj všetko potrebné na opekanie, rôzne prospekty, mnoho máp oblasti a podobne. Raz-dva sme sa ubytovali, odviezli sa do blízkeho Liptovského Mikuláša na posledné nákupy potravín i všetkého čo sme zabudli a hybaj na obed, leňošiť a neskôr čosi aj opiecť kým nepríde dážď.

vrbickepleso

Večerný dážď bol zárukou krásneho rána do ktorého sme sa postupne prebudili. Teda kým ja som rozlepil oči, Katka už stihla riadne preskúmať celé okolie a aj čo to pofotiť. Po poriadnych raňajkách sme sa vybrali na prechádzku k Vrbickému plesu, kde sme sa motali hodnú chvíľu. Zabavili nás prítomné kačice a i to ako sme naháňali vážku. Samozrejme výhľady stáli za to.

Ďalej sme sa otočili okolo Mikulášskej chaty a niekoľkých hotelov v rôznych štádiách obývania, výstavby, či rozkladu, smerom na Záhradky, kde sme si počkali na lanovku s prestupom. Celkom príjemný zážitok po všetkých tých predchádzajúcich lopoteniach sa hore kopcom na tohtoročných túrach. Bohužiaľ až ku Kamienke na Chopku by sme to asi nestihli a tak sme ušli len niekoľko desiatok metrov k okraju Širokej doliny a užívali si výhľady na Ďumbier.

pod chopkom

demanovskajaskynaĎalší deň a ďalšia prechádzka, tentokrát smer Demänovská jaskyňa slobody. Od strediska Lúčky je to len niečo viac ako polhodinka, navyše prevažne dolu kopcom, čo ocenila najmä Katka. Krásna príroda a zaujímavé skalné útvary nám spestria túto cestu. K jaskyni si to treba samozrejme ako už býva zvykom vyšliapať ale zvládnu to aj malé deti. Výstupová trasa nie je vari dlhšia než pol kilometra a spestruje ju naviac náučný chodník s mnohými lavičkami.

Exkluzívna prehliadka trvala nieco viac než hodinu a pol. Tento veľký okruh má cez 2km s prevýšením 86m a k tradičnému okruhu je pričlenená aj prehliadka  Veľkého dómu, teda najrozmernejšieho podzemného sprístupneného priestoru na Slovensku s podzemným riečiskom a mäkkým čistobielym sintrom. Oplatilo sa prihodiť do vaku teplé oblečenie, keďže v jaskyni je teplota okolo 7 stuňov Celzia. Aj tak ku koncu už bola Katke trošku zima, škoda, že som nevzal so sebou termosku a teplý čaj.

Cestou späť na Lúčky sme sa vyviezli autobusom ktorý pravidelne touto trasou jazdieva a tak sme po výdatnom obede mohli ihneď skúmať okolie. Tentokráť turtisickým chodníkom na Ďumbier. Demänovský potok je nádherný a zaslúžil niekoľko fotiek. Snažil som sa tam nájsť partizánske bunkre spomenuté na tabuli dole na rázcestí, no toho času tam este žiadny chodník neviedol, alebo som si ho nevšimol. Nevadí, aspoň mám dôvod sa tam opäť pozrieť.

demanovskypotok

Predvečer tretej a teda našej poslednej noci v Nizkých Tatrách som sa pri večernej cigaretke trošku hral s fotákom a za úplnej tmy som fotil nočnú oblohu. Iba som to skúčal, keďže kamaráti chodievaju až do Polonín kvôli svetelnému znečisteniu. Obrázky s upravenou expozíciou sú taktiež v galérii.

bungalovlucky

V posledné ráno sme sa nikam neponáhľali, všetko sme pekne po raňajkách popratali a keďže domáci boli mimo chaty zanechali sme kľúče i peniažky za pobyt v obálke na vopred dohodnutom mieste. Už sa veľmi tešíme na ďalšiu návštevu Nízkych Tatier i rekreačného areálu Chata Lúčky.

Prejdené trasy:
Prechádzka 1: Lúčky – Biela púť – Mikulášska chata – Záhradky (lanovka pod Chopok) – Lúčky
Prechádzka 2: Lúčky – Demänovská jaskyňa slobody (autobus)
Prechádzka 3: Lúčky – Pod Krčahovom – Lúčky

Komentáre