2013-10-19 | Západne Tatry – Baranec

header-baranec

Budík nastavený na 3:00 naznačuje, že dnešná sobota bude veľmi zaujímavá. Pred plánovaným odchodom treba ešte porozmýšľať, čo so sebou a čo na seba. Voľba padla na zimnú výbavu, Tatry nie sú sánkarsky kopec pri Planétke.

 Plánovaný odchod o piatej ráno sa podarilo splniť, podľa guglu nám cesta bude trvať tri rovné. Samozrejme, prestávky to trocha natiahnu, rovnako ako hnusný tankodróm pred Žiarom. Hm, nabudúce tam pošlem Shortyho (Bošiansky Schumacher, pozn. prekl.). Za odbočku na miestne JRD dostala GPS-ka po hube a konečne, o deviatej presne nás víta parkovací dedko s natrčenou dlaňou.

Trasa: Žiarska dolina, ústie tzblue Žiarska chata tzblue Pod Homôľkou tzyellow Žiarske sedlo tzyellow Baranec tzyellow Holý vrch tzyellow Žiarska dolina, ústie

10410094906_bb9e1ba1e2_bPrezuť, skontrolovať výbavu a ide sa po modrej. Tu nastáva prvá neštandardná situácia. V hore je neuveriteľne mokro a pomedzi mokré korene treba pretancovať. Horšie to už je s mostíkmi ponad potok. Prírodná vírivka by síce bola fajn, ale z takej vody uteká aj teplomer. Takže radšej opatrne ďalej.
Úvodná fáza je asi konštanta pre každú jednu túru. Z každej strany strom, dokopy nič na pozretie a prvotná turistická lenivosť. Treba najprv naštartovať no…

baranecmap

Ani to dlho netrvalo, behom krátkej chvíle sa už v pozadí objavuje chata, kde si samozrejme dáme do každej nohy nula celé päť decilitra nášho obľúbeného nealka (čítaj: poldeco rumu). Po zistení, že práve nedostatok tejto magickej tekutiny bol dôvodom pomalšieho rozbehu, sa už svižne sunieme k nasledujúcemu šípkovníku. Po pravej strane sa naskytá výhľad na druhú polovicu našej trasy. Len je teraz otázka, či je motivujúci alebo naopak. Slušný biely odlesk môže zmeniť všeličo. Aj pod nohami už pomaly pribúda snehu, miestami primrznutého, miestami sračanu.

10410242663_d46e66c398_bPod Homôlkou je už snehová pokrývka komplet, a popri krátkej zdravotnej sa započúvame do približujúcich sa hlasov. A hele, vono to mluví! A keď sa vynorili štyri páry fuseklov v sandáloch, index lavínového ohrozenia vyletel až k nebesiam. Chvalabohu, fusekle sa zelenej značky zľakli a odchádzajú. A my, pokračujeme odvážne ďalej. Sneh je miestami dosť nepríjemný, sem-tam sa podarí zapadnúť až po kolená. Ale veď nejakých 500 metrov po Žiarske sedlo, to je kindertúra aj v takýchto podmienkach. A veru, za necelú hodinu sa už skerí namrznutý rozcestník. Polovica cesty je za nami.

Po občerstvení a nejakej tej fotodokumentácii sa chystáme na najobtiažnejšiu časť putovania, z diaľky ten chodník vyzerá všelijako len nie schodne. Čiže presne pre nás, hádam nie sme žiadne holuby. Na výškovom profile je na vrchu také malé V-čko. Údajne hore-dole-hore. Tu zisťujeme, že v skutočnosti nie je až také malé. Na jeho spodku je bod bez návratu. Buď si to vyšlapeš alebo si to vyšlapeš. Iná možnosť nie je. Teda je – sadnúť na Tesco igelitku a spustiť to durchom dole. No isto, pár metrov od vrchola. Jasné, že ideme ďalej. Úsek je tu veľmi komplikovaný a vzhľadom na zmrznutý sneh aj rizikový. Pomaly, s rozvahou, času je dosť. A hlavne – vpred!

10410090835_23bde87a96_b

A šli sme vpred. A podarilo sa. A bol aj výhľad. Dokonca na všetky strany. Predpoveď bola presná, čisto a slnečno. Tak prečo neposlať jeden škodoradostný úsmev smerom na turistov v zatiahnutých Nízkych Tatrách.

Dáme si zaslúžený oddych, pofotíme každý kopec a hurá dole. Aj keď bolo pekne, vietor vedel dodať značnú dávku nepríjemnosti. Dole sa ide o čosi ľahšie aj keď je dosť cítiť kolená. Ale kam sa ponáhľať. Pustíme pred seba zopár nedočkavých turistov, času je dosť. Tak pomaly schádzame, snehu ubúda, žltých značiek tiež…tak sme si trocha neplánovane predĺžili výlet. No čo, veď správna značka patrí za kríky a nie na viditeľné miesto. Inak, je dobré, že sme šli najprv po modrej, druhá strana je úplne o ničom, v hore ticho a akurát jeden potulný horár v spoločnosti svojho guláša. Najvyšší čas odtiaľ vypadnúť, hodiť nejaký ten oddych v miestnej putike a…domov. Túra vyšla dokonale, so všetkým, čo k tomu patrí. Za tento rok určite jedna z tých najlepších.

Komentáre