2014-04-19 | Okolo Spitzerbergu

header-spitzerberg
Krátka vychádzka po tradične neznačnených rakúskych turistických chodníkoch viedla tento krát hrebiekom najjužnejšieho vrchu Malých Karpát. Štartovali sme v ľudprázdnej obci Edelstal a asfaltovanou cestou, ktorá sa nepozorovane zmenila v poľnú (niekde tu sme videli prvú z dvoch značiek) sme došli až k motokrosovému areálu. Vačsinu cesty veternými a hmyzom posiatými poľami je možné vidieť blízky Teichberg, dedinku Hundsheim i Hundsheimerberg.

Po niekoľkominútovej prestávke na lavičke pod stromami a sledovaní vetroňov nad blízkym letiskom sme vystúpali jediné dnešné vážnejšie stúpanie (asi 75 výškových metrov na vzdialenosti okolo 350m), na ktorého konci sa nachádza najvyšší z vrcholov Spitzerbergu (292m). Nasledovali príjemné necelé dva kilometre stále na východ po hrebeni Spitzerbergu. Vačšina hrebeňa sú krásne kvetmi posiate lúky, nádherné stráňe a neskôr aj lesík poskytujúci príjemný tieň. Samozrejme všade je plno rôzneho hmyzu a k nemu patria rôzne veľké plazy ako aj všeliaké operence. Narazili sme aj na prvé informačné tabule náučného chodníka Spitzerberg, ktoré sú okrem nemčiny aj v slovenskom jazyku, takže sme sa čo to dozvedeli o miestnej faune a flóre.

Tesne pred vrcholom s vysielačom, ktorý je priamo nad Edelstalom, sme si na rázcestí vybrali radšej cestičku vpravo a tak sme zbehli pár desiatok výškových metrov k nádherným viniciam pri ktorých sme si opať  krátko posedeli. Výhľad na vinice i žlto-zelené polia popretkávané veternými mlynmi stojí za krátke zastavenie, najmä ak je sprevádzaný jemným osviežujúcim vetríkom, či tichom prerušovaným len spevom a štebotaním vtáčikov.

Pomedzi vinice sa preplieta úzka asfaltová cestička, ktorá nás zavedie až k prekrásnym vínnym pivniciam na Kellergasse. Väčšina z nich pripmína zemľanky, dnes skôr známe ako domčeky hobbitov. Bohužiaľ všetky boli v čase našej návštevy zatvorené takže sa žiadne koštovanie nekoná. Späť do Edelstalu nás zaviedla blízka cesta s krásnym výhľadom na celú obec ako aj na Hindlerberg i vzdialenejšiu rozhľadňu na vrchu Konigswarte.

Trasa: Edelstal tzred Edelstal II. tznonetzgreen Spitzerberg tzgreentznone Kellergasse tzred Edelstal

Náročnosť: kondične nenáročná menej než poldenná túra ľahkým terénom, vhodná aj pre neturistov alebo rodiny s deťmi s celkovou dĺžkou takmer 11,5km a prevýšením okolo 215m.

spitzerberg_map

Komentáre